Używamy ciasteczek do celów statystycznych aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich używanie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności i cookies.

Jak motywować pracowników?

Grywalizacja to pojęcie, które narodziło się wraz z rozwojem nowoczesnych technologii – komputerów i Internetu. Według Pawła Tkaczyka, doradcy marketingowego oraz autora bestsellerowych książek „Zakamarki Marki” i „Grywalizacja”, oznacza wykorzystanie mechanizmów znanych z gier komputerowych w realnym świecie. Okazuje się, że zasady rządzące grami komputerowymi, oparte na rywalizacji i pokonywaniu kolejnych przeszkód, mogą przyczynić się do podniesienia poziomu motywacji pracowników we współczesnych firmach. W jaki sposób skutecznie motywować zespół do pracy?

Różne oblicza motywacji

Psychologowie nie od dziś wiedzą, że skuteczne i konsekwentne motywowanie jest kluczowe w zarządzaniu jakąkolwiek grupą osób. Najczęściej motywacja do pracy i samodoskonalenia się w jej ramach ma charakter przywodzący na myśl klasyczną metodę kija i marchewki: kijem jest tu groźba zwolnienia i wiążący się z tym brak zarobków na ustalonym poziomie, a spodziewaną nagrodą za „dobre sprawowanie” – zależnie od firmy i jej profilu – podwyżka, premia lub po prostu dalsze zatrudnienie. Taki sposób motywowania ludzi jest stary jak świat i ma swoje wady – przede wszystkim wiąże się z zastraszaniem, o ile metodę kija i marchewki rozumiemy dosłownie. Rozpoczynanie cotygodniowego zebrania od słów o tym, co spotka pracowników niespełniających norm, na pewno nie sprzyja dobrej atmosferze w firmie, podobnie jak egzekwowanie kar. System ten może więc wręcz zniechęcać zatrudnionych.

Motywowanie pozytywne

Wystarczy jednak nieco zmienić zasady. Zamiast grozić zwolnieniami i zmianą wysokości pensji można mówić wyłącznie o nagrodach. To tak zwana motywacja pozytywna. Może ona obejmować wynagrodzenia finansowe, czyli wszelkiego typu premie i nagrody dla najlepszych, czy czynniki pozapłacowe – wśród nich wymienia się najczęściej karnety, bilety do kin i teatrów, darmowe obiady, kursy doszkalające oraz wyjazdy integracyjne dla najlepszych pracowników (tzw. incentive). Zasada jest tu prosta: „gorszych” pracowników nie zwalnia się, nie degraduje ani nie piętnuje na forum (oczywiście o ile tylko spełniają minimalne wymogi), a „lepszych” nagradza się za konkretne osiągnięcia. Tym sposobem panuje miła atmosfera, pracownicy są skutecznie zachęceni do dalszych wysiłków, a sama firma jawi się im jako środowisko przyjazne. Dobrze zaplanowany, długotrwały system nagród wpływa przy tym na wydajność zatrudnionych. Warto dodać, że świetną motywacją bywa też szczera, niekoniecznie publiczna pochwała za dobrze wykonane zadanie.

Grywalizacja

Czym jest zatem grywalizacja? Ma ona bardzo niewiele wspólnego z prostym systemem kar i nagród – opiera się na dużo bardziej złożonym modelu ludzkich zachowań. Z pomocą przychodzą jej techniki stosowane w grach video. W uproszczeniu chodzi o to, by z nudnej niekiedy pracy uczynić atrakcyjną, wciągającą grę, przez co nawet powtarzalne i niezbyt kreatywne czynności wydadzą się pracownikom elementem zabawy i ciągłe próby zdobycia czegoś. Z punktu widzenia psychologii jest to dość prosty mechanizm: wykorzystuje on fakt, że pokonywanie kolejnych, jasno ustalonych etapów („leveli”) oraz zdrowe współzawodnictwo jest przyjemne i daje dreszczyk emocji.

Poszczególne metody wykorzystywane w grywalizacji do osiągania założonych celów zależą wyłącznie od fantazji twórcy „gry” – często są to nagrody, paski postępu i rankingi, przedmioty do kolekcjonowania i wymiany, a także rzeczy, miejsca i słownictwo związane z jakimś fantastycznym światem. Grywalizacja jest więc połączeniem fabuły gier i świata biznesowego, przy czym ma na celu wywołanie u pracowników zaangażowania podobnego do tego, jakie wykazują osoby namiętnie grające na komputerze. A przy okazji niczego tak naprawdę nie narzuca – pozwala każdemu ustalić własne reguły gry oraz końcowy etap do osiągnięcia.

Materiał opracowany we współpracy z Injob.com

artykuł sponsorowany

Inne artykuły

Jak wygląda praca terapeuty uzależnień? - wywiad

Jak zostać terapeutą uzależnień? Ile zarabia terapeuta uzależnień? O czym pamiętać przy wybieraniu tej ścieżki zawodowej? Na te i inne pytania od...

Czytaj więcej

Najlepsze prezenty dla psychologów

Święta, urodziny, obrona pracy dyplomowej… Zastanawiasz się, co kupić na prezent dla studenta psychologii, a może dla świeżo upieczonej absolwentk...

Czytaj więcej

Jak wygląda praca nauczyciela wspomagającego-terapeuty? Wywiad

Jak wygląda praca nauczyciela wspomagającego? Ile zarabia nauczyciel wspomagający? Jakie dodatkowe kursy trzeba ukończyć? Na te i inne pytania odpowie...

Czytaj więcej
Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

Komentarze (0)

Brak komentarzy.