Używamy ciasteczek do celów statystycznych aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich używanie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności i cookies.

Recenzja książki "Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk"

Mimo często wprowadzanych zmian w formie i programie studiów psychologicznych, na większości polskich uczelni studenci wciąż odbywają niewiele zajęć praktycznych. Za najbardziej wartościowe staże, zapewniające bezpośredni kontakt z pacjentem, niejednokrotnie nie tylko nie otrzymuje się wynagrodzenia, ale trzeba jeszcze dopłacić. Zatem każde doświadczenie przybliżające nas, studentów i świeżo upieczonych absolwentów psychologii do pacjenta – żywego człowieka, a nie wyłącznie opisu objawów w ICD-10 – jest na wagę złota.

Lektura książki „Młody bóg z pętlą na szyi. Psychiatryk” może być takim właśnie doświadczeniem i w mojej opinii stanowi idealne uzupełnienie zarówno poznanej na studiach teorii, jak i zdobywanej praktyki. Pozwala nam niemalże czytać w myślach autorki – Anki Mrówczyńskiej. Autorka pisze o sobie:

Moją pasją jest pisanie. Robiłam to odkąd pamiętam. Początkowo pochłonęła mnie poezja. (...)
W 2008 roku zdiagnozowano u mnie zaburzenia bierno-agresywne z elementami schizoidalnego. W 2014 osobowość chwiejną emocjonalnie, typ borderline. Oprócz tego zmagam się z nasiloną autodestrukcją, autoagresją, nawrotami depresji i silnymi tendencjami samobójczymi.
Podczas sześciotygodniowego pobytu w szpitalu psychiatrycznym cały czas pisałam. Przekonałam się, że proza również doskonale potrafii przekazać emocje i myśli.”

Książka pozwala spojrzeć na proces terapeutyczny od strony pacjenta: z pierwszej ręki, bez ogródek i w relacji „na żywo”, ponieważ pisana jest w formie dziennika. Towarzyszymy autorce m.in. w jej rozmowach ze specjalistami oraz podczas jej pobytu w szpitalu psychiatrycznym. Niestety, wielokrotnie opis jej doświadczeń ukazuje smutny obraz systemu pomocy udzielanej osobom z zaburzeniami psychicznymi czy myślami samobójczymi, a także nie zawsze profesjonalne (mówiąc delikatnie) podejście specjalistów. Warto już na początku swojej drogi zawodowej spojrzeć z boku na wszystkie te błędy i absurdy, co być może choć trochę zwiększy prawdopodobieństwo, że sami ich nie powtórzymy.

W książce „Młody bóg(...)” otrzymujemy niejako podwójną relację – z jednej strony czytamy faktyczny dialog autorki z jej rozmówcą, a z drugiej - zapis jej myśli, w których komentuje wszystko na bieżąco. Myśli te są o tyle istotne, że często zupełnie zmieniają postrzeganie danej sytuacji - gdybyśmy obserwowali ją tylko z zewnątrz, moglibyśmy wyciągnąć diametralnie inne wnioski. Na tym zresztą zbudowana jest cała książka – na szczegółowym opisie myśli, emocji, obaw i nadziei Anki Mrówczyńskiej. I to czyni tę lekturę wyjątkowo wartościową – szczególnie dla studentów psychologii i psychologów (i innych specjalistów pracujących w centrach interwencji kryzysowej czy szpitalach psychiatrycznych), ale także np. dla osób, których bliscy zmagają się na co dzień z podobnymi problemami.

Książkę można zamówić na stronie: http://anka-mrowczynska.com/autobiograficzne-ksiazki-o-borderline

Uwaga! Aktualnie autorka poszukuje sponsora-reklamodawcy na papierowe wydanie cyklu "Młody bóg z pętlą na szyi" (do dyspozycji cała strona w środku książki w kolorze lub/i miejsce na okładce). Kontakt: mrowka@anka-mrowczynska.com, fanpage: https://www.facebook.com/Mlody.bog.z.petla

Autorka recenzji: mgr Ewa Kaczorowska, psycholog

Inne artykuły

Praca zdalna czy stacjonarna – kiedy pracownik jest wydajniejszy?

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło lub umowy zlecenie, a także te samozatrudnione mogą wybrać jeden z dwóch modeli pracy. W...

Czytaj więcej

Jak znaleźć złoty środek między misyjnością swojej praktyki a korzyściami biznesowymi?

Pewien wykładowca na zajęciach z grupą studentów pierwszego roku psychologii zadał pytanie „Dlaczego chcecie Państwo zostać psychologami?”. Wśr...

Czytaj więcej

Psycholodzy dla Ukrainy

Ruszamy z akcją #psycholodzydlaUkrainy, tak aby wszystkim potrzebującym osobom łatwiej było znaleźć pomoc w tym trudnym czasie....

Czytaj więcej
Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

Komentarze (0)

Brak komentarzy.