Używamy ciasteczek do celów statystycznych aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich używanie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej polityce prywatności i cookies.

Terapia rodzinna

Rodzina obecnie, jak nigdy dotąd, narażona jest na kryzysy i osłabienie więzi. Przyczyny takiego stanu rzeczy można upatrywać między innymi w stresującym, szybkim trybie życia, braku konstruktywnej wymiany myśli oraz umiejętności wczuwania się w położenie bliskich. Niezależnie od powodów pogorszenia relacji w rodzinie, pomocą może okazać się niezwłocznie podjęta terapia rodzinna. Kiedy warto się na nią zgłosić i w jaki sposób wygląda?

Terapia dla rodziny- kiedy koniecznie trzeba z niej skorzystać?

Rozpad więzi, ciągłe kłótnie i nierozumienia, doprowadzające do powstawania nieprzyjemnej atmosfery, widoczne oznaki oddalenia się od siebie członków rodziny czy też brak odczucia jakiejkolwiek bliskości, to silne oznaki kryzysu wewnątrz tej podstawowej komórki społecznej. Niezwłocznie po uświadomieniu sobie tego problemu przez przynajmniej jednego członka rodziny, warto poczynić starania by skorzystać z terapii rodzinnej.

Koniecznie należy rozważyć wizytę u dobrego psychoterapeuty w przypadku problemów emocjonalnych jednego z członków, które rzutują na wzajemne relacje, a także w momencie kiedy członkowie rodziny nie są w stanie porozumieć się w żadnej sprawie. Pomoc terapeuty jest także niezbędna w przypadku kłopotów wychowawczych lub małżeńskich, rzutujących na dzieci. Także w przypadku nagłych zdarzeń losowych, takich jak śmierć, rozwód czy utrata pracy jednego członka rodziny, można skorzystać ze wsparcia terapeutycznego.

Na czym polega terapia rodzinna?

Terapeuta jest niejako łącznikiem między członkami rodziny, Nie podaje gotowych rozwiązań w kwestii przyczyn konfliktu oraz sposobów na radzenie sobie z nim. Chodzi o to, aby razem z członkami rodziny, przy jej aktywnym udziale, zrozumieć sedno problemów oraz poszukać dróg porozumienia. Na terapii każdy członek rodziny może swobodnie, bez ryzyka osądzania czy oceny ze strony innych, mówić o swoich uczuciach i potrzebach. Osoby uczestniczące w terapii uczą się także wzajemnie słuchać.

Specjalista jest stroną neutralną, która nie obstaje przy zdaniu jednej osoby, ale pomaga wyrazić swoje emocje i to, co kryje się na dnie serca każdego uczestnika terapii. W przypadku głębokiego, skomplikowanego kryzysu rodzinnego, oczywiście nie wystarczy jedynie kilka spotkań na terapii. Niekiedy sesje odbywają się przez kilka czy kilkanaście miesięcy na przykład raz w tygodniu. Wiele zależy od indywidualnego przypadku. Pierwsze wizyty pozwalają się zorientować w sytuacji rodziny i dobrać specjaliście odpowiednią metodę terapeutyczną.

Jakich efektów można spodziewać się po terapii rodzinnej?

Przeprowadzona do końca terapia dla rodziny pozwala uporać się z problemami, z którymi jej członkowie zgłosili się do specjalisty. Oczywiście wiele zależy nie od samego psychoterapeuty, ani nawet od zastosowanych metod, ale od ciężkiej pracy rodziców i dzieci. Z pewnością dzięki terapii można liczyć na zwiększenie ogólnej wrażliwości na potrzeby członków swojej rodziny, jak również na poprawę komunikacji oraz kompetencji wychowawczych. Taka terapia pomoże radzić sobie również kryzysami, które mogą się pojawić w przyszłości. By się faktycznie tak stało, potrzeba zaangażowania każdego członka rodziny.

Na podstawie: https://psychoterapiacotam.pl/dla-kogo/terapia-rodzinna/

Artykuł sponsorowany

Inne artykuły

Praca zdalna czy stacjonarna – kiedy pracownik jest wydajniejszy?

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło lub umowy zlecenie, a także te samozatrudnione mogą wybrać jeden z dwóch modeli pracy. W...

Czytaj więcej

Jak znaleźć złoty środek między misyjnością swojej praktyki a korzyściami biznesowymi?

Pewien wykładowca na zajęciach z grupą studentów pierwszego roku psychologii zadał pytanie „Dlaczego chcecie Państwo zostać psychologami?”. Wśr...

Czytaj więcej

Psycholodzy dla Ukrainy

Ruszamy z akcją #psycholodzydlaUkrainy, tak aby wszystkim potrzebującym osobom łatwiej było znaleźć pomoc w tym trudnym czasie....

Czytaj więcej
Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

Komentarze (0)

Brak komentarzy.