Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Polacy za granicą - w jakich zawodach ich spotkamy?

Dodano: 26 października 2016 Autor: Administrator

Polacy za granicą podejmują się najróżniejszych zajęć, są jednak zawody, w których wiedziemy prym. Jakimi profesjami najczęściej trudnią się nasi rodacy i z czego to wynika? Zobaczmy.

Wielka emigracja

W ostatnich trzech dekadach, Polskę dotknęły dwie fale emigracji - pierwsza nastąpiła po otworzeniu granic w latach dziewięćdziesiątych, druga zaś po przystąpieniu do struktur Unii Europejskiej. Wśród podstawowych praw przysługujących państwom UE jest swobodny przepływ osób, co oznacza, że obywatele Unii mogą podjąć pracę w dowolnym z krajów członkowskich. Nasi rodacy skorzystali z tej możliwości na wielką skalę i dziś mówi się już o około 3 milionach Polaków przebywających za granicą. Mowa o tych, którzy wyjechali po 1990 roku w związku z opisanymi powyżej wydarzeniami, nie zaś poloniach skupionych np. w Chicago.

Gdzie do pracy?

Mit o polskim pracowniku fizycznym, np. budowlańcu lub pomywaczu przestał być już dawno aktualny. Polscy pracownicy za granicą to głównie eksperci wykwalifikowani w wielu dziedzinach. Najczęściej pracują w branżach takich jak:

  • IT - polscy programiści, frontendowcy, graficy, sieciowcy, specjaliści bezpieczeństwa informacyjnego i pozycjonerzy cieszą się sporym uznaniem na wszystkich częściach globu;
  • medycyna - Specjaliści szczególnie z dziedziny fizjoterapii są bardzo potrzebni w państwach zachodnich, a ich rekrutacją zajmują się specjalne agencje jak np. IPF Medical, która specjalizuje się w pracy dla fizjoterapeutów;
  • inżynierowie - często niedoceniani w kraju, są chętnie przyjmowani na kierownicze stanowiska w zagranicznych koncernach;
  • naukowcy - mnóstwo Polaków pracuje w największych ośrodkach badawczych, jak CERN lub Dolina Krzemowa;
  • projektanci - zarówno ubrań, jak i biżuterii. Zupełnie nieznani w ojczyźnie, ubierają światowe gwiazdy i biorą udział w największych pokazach mody. Także nasze modelki i modele pojawiają się podczas prezentacji najbardziej uznanych kolekcji jak  chociażby Victoria’s Secret. 

Artykuł sponsorowany

Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

Komentarze (0)

Brak komentarzy.