Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Pozytywne emocje sprzyjają dobremu zdrowiu

Dodano: 24 września 2015 Autor: Administrator

Naukowcy z University of California w Berkeley twierdzą, że pozytywne emocje są powiązane z poziomem cytokin prozapalnych. Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie Emotion.

Zespół naukowców z University of California w Berkeley, na czele z dr Jennifer Stellar z Univeristy of Toronto przeprowadził eksperyment, mający na celu zbadanie relacji pomiędzy odczuwaniem pozytywnych emocji a poziomem cytokin prozapalnych.

Cytokiny prozapalne należą do grupy białek odpowiedzialnych za inicjację reakcji zapalnej w organizmie. Mimo, że związki te są niezbędne do zwalczenia infekcji, to ich wysoki poziom jest związany z występowaniem chorób serca, cukrzycy typu 2, choroby Alzheimera czy depresji.

W badaniu, w którym wzięło udział ponad 200 osób, wykorzystano metodę kwestionariuszową oraz analizę śliny. W pierwszej fazie eksperymentu uczestnicy opisali intensywność pozytywnych emocji (zachwyt, współczucie, podziw, zadowolenie, radość, miłość, duma), jakich doświadczyli w ciągu dnia. W drugiej fazie eksperymentu naukowcy pobrali od uczestników badania próbki śliny.

"Wyniki przeprowadzonych badań wskazują, że przeżywanie pozytywnych emocji – zwłaszcza zachwytu i podziwu – jest związane z niższym poziomem cytokin prozapalnych, w szczególności z niższym poziomem interleukin-6" – mówi dr Jennifer Stellar, koordynator badań.

Naukowcy podkreślają, że korelacja pozytywnych emocji z poziomem cytokin prozapalnych nie jest związkiem przyczynowo-skutkowym. Dodają, że relacja ta może być dwukierunkowa.

Jak pokazują wcześniejsze badania zrównoważona dieta, odpowiednia ilość snu i aktywność fizyczna sprzyjają utrzymaniu dobrego zdrowia. Okazuje się jednak, że pozytywne emocje mogą pełnić równie ważną rolę w profilaktyce i promocji zdrowia.

Jennifer E. Stellar, Neha John-Henderson, Craig L. Anderson, Amie M. Gordon, Galen D. McNeil,Dacher Keltner. Positive Affect and Markers of Inflammation: Discrete Positive Emotions Predict Lower Levels of Inflammatory Cytokines. Emotion, 2015.

Autorem artykułu jest Paweł Zegarow – psycholog, redaktor portalu psychologiazdrowia.pl
Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

Komentarze (0)

Brak komentarzy.