Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej?

Dodano: 27 listopada 2015 Autor: Administrator

Rozmowa kwalifikacyjna to moment, gdy dochodzi do spotkania kandydata z potencjalnym pracodawcą. Jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej? Okazuje się, że wcale nie jest to trudne. By wypaść dobrze, warto kierować się kilkoma prostymi zasadami.

 

Większość osób zaproszonych na rozmowę kwalifikacyjną denerwuje się. To zupełnie naturalne, bo od sposobu zaprezentowania się na spotkaniu zależy to, kto otrzyma posadę. Choć stres to nasz sprzymierzeniec, to w zbyt dużych ilościach może nam skutecznie zaszkodzić. By nie okazało się, że to właśnie on stoi za porażką, warto solidnie przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Poza wyeliminowaniem stresu, dobrze skupić się również na merytorycznych aspektach. O jakich mowa?

 

Co wiesz o potencjalnym pracodawcy?

Wiele osób poszukujących zatrudnienia, „masowo” wysyła odpowiedzi na oferty znalezione na portalach publikujących ogłoszenia o pracę. To poważny błąd i to z kilku powodów. Ponieważ nie ma uniwersalnego zestawu dokumentów aplikacyjnych, w rzeczywistości potencjalny kandydat sam sobie szkodzi – w ten sposób zmniejsza swoje szanse na otrzymanie zaproszenia na rozmowę o pracę. Jeżeli uda mu się jednak, to może mieć problem ze znalezieniem ogłoszenia, na które odpowiedział. Tymczasem przeprowadzenie wywiadu o przyszłym pracodawcy jest niezwykle istotne.

Dlaczego warto skupić się na zdobyciu informacji o potencjalnym pracodawcy? By móc odpowiedzieć na pytania, które pojawią się na rozmowie. Przykładowe pytania, które mogą paść w trakcie spotkania, można znaleźć na przykład na portalach pracy. I tak, jeżeli pracodawca zapyta o to, gdzie kandydat widzi swoje miejsce w strukturach firmy, to brak znajomości historii firmy czy sposobu jej działania jest istotną przeszkodą, by udzielić sensownej odpowiedzi na pytanie.

 

Lustro – twój sprzymierzeniec

W kontekście rozmowy kwalifikacyjnej często wspomina się o konieczności kontrolowania ruchów swojego ciała. Mowa ciała mówi więcej niż słowa, a – jak podkreślają specjaliści – wówczas, gdy słowa są sprzeczne z sygnałami wysyłanymi przez ciało, wierzymy gestom. By zatem przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej, dobrze pamiętać o tym, by kontrolować swoje ruchy. Jak to zrobić?

Dobrym rozwiązaniem może być ćwiczenie przed lustrem. W ten sposób można sprawdzić, jak wyglądamy, siedząc za biurkiem. Warto przećwiczyć gestykulację rąk, zwrócić uwagę na to, czy siedzimy wyprostowani. Tylko pozornie to, jak wyglądamy nie ma znaczenia – przeciwnie, zadbany kandydat wypadnie na rozmowie z potencjalnym pracodawcą znacznie lepiej niż ten, który zapomni o dobrych manierach i przyjdzie ubrany w dres. Dlaczego też niezbędne jest, by…

 

…zadbać również o swój strój

Zapoznanie się z przykładowymi pytaniami mogącymi pojawić się na rozmowie kwalifikacyjnej czy zadbanie o to, by zgromadzić informacje o firmie, to czasem za mało, by pozytywnie wypaść na rozmowie kwalifikacyjnej. Eksperci zajmujący się na co dzień wizerunkiem podkreślają, że równie istotny jest sposób zaprezentowania się na spotkaniu.

Dla osób wybierających się na rozmowę kwalifikacyjną, szczególnie istotne powinno być to, by zadbać o strój. Najlepiej postawić na klasyczne, stonowane kroje i jednocześnie zrezygnować z jaskrawych kolorów. Stawiając na garsonkę lub garnitur, można mieć pewność, że nie popełni się kosztownej gafy. Na odrobinę luzu mogą pozwolić sobie kandydaci poszukujący zatrudnienia np. w agencjach reklamowych.

Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

Komentarze (0)

Brak komentarzy.