Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Coaching czy Psychoterapia? Czyli skąd mam wiedzieć, kiedy do kogo mam się zgłosić?

Dodano: 28 kwietnia 2016 Autor: Administrator

Będąc osobą, która chce zmienić coś w swoim życiu, trafiasz na strony różnych poradni i osób ofeujących pomoc i wsparcie. Możesz mieć wątpliwość, ze wsparcia jakiego specjalisty chcesz skorzystać: PSYCHOTERAPEUTY czy COACHA?

Jako doświadczony Psychoterapeuta i Coach wiem, że różne formy pracy są odpowiednie dla różnych Klientów. Obie formy pomocy/wsparcia mogą mieć charakter krótkoterminowy, ale skąd wiedzieć kiedy do kogo udać się po pomoc? Najprościej jest pewnie pójść do psychoterapeuty/coacha, który ma odpowiednie wykształcenie, a także doświadczenie, dzięki któremu doradzi, jaka forma wsparcia będzie najlepsza. Jednak już teraz możesz odpowiedzieć sobie na kilka pytań, dzięki którym zyskasz jasność, chociaż uprzedzam, że nie da się postawić jasnej granicy. Są sytuacje, gdy obie formy będą dobre…

Jeśli masz określony cel, czy/i potrzebę zmiany, Coaching jest odpowiednią formą wsparcia. Dzięki temu procesowi odkryjesz i rozwiniesz swoje kompetencje i umiejętności. Twoje wyzwanie może dotyczyć zarówno sfery zawodowej, jak i np. budowania nowej rodziny. Przeważnie dotyczy aktualnych wyzwań i przyszłych celów.

Z psychoterapii natomiast skorzystają osoby, które borykają się od jakiegoś czasu z problemem, który ma wpływ na ich życie, powodując dyskomfort, a czasami cierpienie. Bardzo często wiąże się to z uczuciem utraty kontroli nad sytuacją; zdarza się, że cierpienie powiązane jest z wystąpieniem jakiegoś kryzysu życiowego. Miej na uwadze, że np. w sytuacji stałych konfliktów w pracy, czy rozwodu, można skorzystać z jednej lub drugiej formy wsparcia - czasami obie formy łączone są równolegle lub coaching wykorzystuje się do ustalenia drogi do celu, której jednym z punktów jest psychoterapia.

Zarówno Coaching, jak i Psychoterapia są procesami, które mogą pomóc w: poprawie komunikacji z innymi, pracy z nieśmiałością, pracy z zespołami, motywowaniu siebie i innych, dobrym podejmowaniu decyzji, radzeniu sobie ze stresem, radzeniu sobie w sytuacjach konfliktowych (w pracy, w rodzinie), wprowadzaniu zmian. Jeśli jednak masz świadomość, że problem istnieje już od dłuższego czasu i wielokrotnie w swoim życiu postępowałeś podobnie, to warto rozważyć Psychoterapię. Natomiast jeśli potrzebujesz nie tylko trwałych, ale i szybkich zmian (co zrozumiałe w dzisiejszych czasach), to Coaching jest bardzo dobrym pomysłem.

Pamiętaj tylko o jednym… zarówno odpowiedzialny Coach, jak i Psychoterapeuta, powiedzą Ci, dlaczego - ich zdaniem - w Twojej sytuacji polecają Ci skorzystać ze wsparcia innego specjalisty… Jesteś zbyt cenny dla siebie samego, dlatego warto poświęcić trochę czasu, aby znaleźć odpowiednią osobę, dzięki pomocy i wsparciu której Twoje życie zyska lepszą i Nową jakość.

W Centrum Psychoterapii VIDE mamy doświadczonych specjalistów. Zapraszamy do kontaktu.

http://www.centrumvide.pl/kontakt.php

Autor: Aleksandra Krupska - Coach, Psychoterapeuta, Seksuolog

Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

Komentarze (0)

Brak komentarzy.