Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Laptop do pracy w biurze – czy warto?

Dodano: 12 maja 2016 Autor: Administrator

W biurach zazwyczaj widujemy komputery stacjonarne i tak się już utarło, że praca biurowa jest jednoznaczna z korzystaniem z PC. Jednakże w niektórych biurach można spotkać laptopy. Czy są one dobrym rozwiązaniem i jakie są zalety i wady tego rozwiązania?

Praca na komputerze stacjonarnym vs na laptopie

Komputer stacjonarny jest jednostką bardzo wydajną. Można wykonać na nim zadania, których teoretycznie nie da się wykonać na laptopie. Do komputera stacjonarnego podłączony jest też większy monitor, a tym samym wzrasta obszar roboczy i komfort pracy. Jednakże jednostka centralna i monitor zajmują dużo miejsca. Do tego dochodzą jeszcze uciążliwe kable, które trzeba jakoś przeprowadzić lub zamaskować. Wybór laptopa do biura sprawia, że biurko jest mniej zagracone i pozbywamy się problemu z kablami. Jednakże minusem jest tutaj mniejszy monitor.

Laptop z zewnętrznym monitorem do biura

Takim złotym środkiem wydaje się zakup dodatkowego monitora do laptopa. Laptopa wystarczy położyć wtedy na skraju biurka lub na którejś z jego półek a przed nami rozpościera się tylko monitor i klawiatura. Takie rozwiązanie jest dobre w sytuacji, kiedy praca dotyczy nie tylko biura, ale i terenu. Wystarczy wtedy tylko odpiąć laptopa od monitora i spakować do torby. Jeden laptop sprawdzi się wtedy w dwóch różnych zastosowaniach.

Kiedy komputer stacjonarny, a kiedy laptop do biura?

Na laptopie można pracować przy prostych zadaniach. Jeżeli w grę wchodzą zadania wymagające dużej mocy obliczeniowej, to laptop będzie niewystarczający. Graficy, filmowcy, czy osoby zajmujące się tworzeniem muzyki powinny stawiać raczej na komputer stacjonarny. No chyba, że chcą kupić laptopa-kombajn i posiadają na niego dość duży budżet. Do trudniejszych zadań potrzebny będzie laptop czterordzeniowy, z dyskiem 500 GB-1 TB i mocnym chłodzeniem. Do prostych zadań wystarczy laptop z dwoma rdzeniami, chłodzeniem pasywnym i dyskiem 300-500 GB.

Jaki laptop do pracy biurowej?

Jeżeli decydujesz się na zakup laptopa do biura, to nie może być to byle jaki laptop. Praca biurowa to 8 godzin ciągłego siedzenia przed monitorem. Żeby sama praca była wydajna i przyjemna, laptop musi być skrojony na miarę Twoich potrzeb. Ważne są te podstawowe parametry, o których mowa powyżej, ale tak naprawdę każdy detal ma tutaj znaczenie.

  • Monitor – monitor w laptopie biurowym powinien mieć dużą przekątną. Tutaj z pewnością nie sprawdzi się 14 cali, bo będzie to po prostu za mało. Najlepiej byłoby, gdyby monitor miał przekątną 16-17 cali. Konieczna jest też matowa powłoka, żeby uniknąć refleksów świetlnych.
  • Dysk twardy – laptopy biurowe mogą mieć jedynie dyski SSD, ale dyski takie mają stosunkowo małą pojemność. Dlatego też idealnym rozwiązaniem byłby laptop z dwoma dyskami (jednym SSD i jednym HDD). Wtedy na dysku talerzowym można zainstalować system operacyjny, a na dysku SSD zapisywać pliki. Dostęp do plików i sam zapis będzie szybki z uwagi na konstrukcję dysku SSD, który zbudowany jest w oparciu o pamięć flash.
  • Klawiatura – laptop do pracy biurowej musi mieć klawiaturę znacznie lepszą niż ten, którego wykorzystuje się tylko do przeglądania Internetu czy sprawdzania poczty. Tutaj niemalże wymagana jest wyspowa klawiatura, a najlepiej byłoby, gdyby była ona też podświetlana. Dla wyższego komfortu pracy klawiatura powinna być mechaniczna, a nie membranowa czy nożycowa.
  • Oprogramowanie – laptopa bardzo często kupuje się z wgranym fabrycznie systemem operacyjnym. Obecnie najlepszymi systemami są Windows 10 i Mac OS. Windows 10 jest najnowszym i zdecydowanie najlepszym oprogramowaniem od Microsoftu. Można zainstalować je na większości laptopów. Natomiast Mac OS jest oprogramowaniem bezpieczniejszym, ale działa tylko na laptopach od Apple. Jeżeli myślimy o zakupie pod kątem oprogramowania, to wybór laptopów z Windowsem jest nieograniczony, natomiast z Mac OS bardzo mały. Laptopy z Windows 10 są z pewnością rozwiązaniem budżetowym, natomiast Mac OS to propozycja dla bardziej wymagających użytkowników.
Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

Komentarze (0)

Brak komentarzy.