Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Psychologia biznesu - recenzja książki

Dodano: 11 maja 2016 Autor: Administrator

Wiedza o ludziach w praktyce biznesowej

Adam Ubertowski postanowił podzielić się swoim rozległym doświadczeniem i wiedzą z zakresu psychologii biznesu, a mówiąc po ludzku – wiedzą o tym jak działa człowiek i grupy w kontekście pracy zawodowej i jako klienci. Z książki mogą skorzystać jednak nie tylko przedsiębiorcy czy liderzy sprzedaży, ale wszyscy mający w swojej pracy kontakt z ludźmi. Książka powinna być przystępna dla każdego – zarówno dyrektora wielkiej firmy, jak właściciela tartaku czy sklepu odzieżowego. Psychologia biznesu napisana jest przystępnym językiem, niekiedy wręcz gawędziarskim. Autor ilustruje teorię przykładami i z reguły nie rozwodzi się nad różnymi konstruktami zbyt długo. W przeważającej większości też sięga po sprawdzone badaniami fakty na temat funkcjonowania człowieka, czasem tylko sięgając po teorie psychologii popularnej.

To moja pierwsza lektura z zakresu psychologii biznesu, nie wiem więc jak kształtuje się rynek tego typu książek w Polsce. Autor twierdzi, że podjął się napisania książki, bo dostrzegł lukę w zakresie dziedziny, którą się zajmuje, a mianowicie – wspieraniem wiedza psyhologiczną różne organizacje – jak rekrutować kandydatów na wymagające stanowiska, tak, by nie porzucili pracy po kilku miesiącach, jak negocjować z klientem, jak efektywnie zarządzać sobą w czasie i tak dalej.

Psychologia biznesu podzielona została na pięć głównych tematów, pozwolę sobie przybliżyć treść każdego z nich:

Psychologia komunikacji to chyba najbardziej oczywista dziedzina psychologii, która przydaje się w życiu zawodowym. Autor dzieli się z czytelnikami między innymi jak komunikować się telefonicznie z klientami, by możliwie skrócić czas trwania rozmowy nie tracąc nic na jej skuteczności.

Psychologia efektywności to rozdział, z którego dowiemy się więcej na temat inteligencji emocjonalnej, jak dobrze stawiać sobie cele, zarządzać sobą w czasie, a także klika cennych wskazówek na temat asertywności.

Psychologia gratyfikacji – tu autor burzy mity na temat szczęścia i co u różnych pracowników budzi motywację, a także jak tych pracowników motywować i czy faktycznie tylko pieniądze mogą to zrobić. Nie brakuje też porad jak motywować samego siebie. Autor sporo miejsca poświęcił też stresowi, relacji ciało-umysł i wypaleniu zawodowemu.

Psychologia zarządzania to rozdział zajmujący się między innymi doborem personelu, rekrutacją, budowaniem zespołu, jest trochę o rolach jakie przyjmujemy w grupach, korzyści pracy zespołowej versus pracy indywidualnej, zarządzenia konfliktem w zespole, różne style zarządzania,a także bardzo ważny moim zdaniem podrozdział o tym jak uczą się ludzie. Jest tam też kilka stron poświęconych metodzie coachingu i czym jest.

Książkę zamyka rozdział pod tytułem Psychologia rynku. Jest tam sporo o decyzjach podejmowanych przez klientów w sklepie, jak dzielić się informacjami na temat produktu z klientem, kilka pomysłów na rozmowy z klientami, jest tam też trochę psychologii reklamy, o budowaniu relacji z klientem…

Książka Ubertowskiego jest bogata w treści, oprócz wiedzy praktycznej daje też informację, czym psycholog może zajmować się w kontekście biznesu. Sam autor zwraca uwagę, że wciąż wielu dyrektorów firm nie rozumie znaczenia pracy psychologa biznesu dla rozwoju firmy, a jak pokazuje książka – wielu przydałyby się choćby podstawy zawarte w lekturze. Traktuję tę książkę jako kompedium, do którego można sięgnąć i pogłębić interesujący czytelnika temat. Z pewnością nie będą to suche teorie, ale też pomysły na stosowanie różnych technik w praktyce zawodowej. W większości oparte na faktach naukowych, nie zaś widzimisię autora. 

Książkę "Psychologia biznesu" można zamówić tutaj: http://oficynka.pl/pl/p/Psychologia-biznesu-Adam-Ubertowski/596

Recenzja: Anna Kaczmarczyk, autorka bloga "Tysiąc żyć" (http://tysiaczyc.blogspot.com/)

Źródło zdjęcia: oficynka.pl

Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

Komentarze (0)

Brak komentarzy.