Ten serwis wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie z witryny oznacza zgodę na ich zapis lub odczyt wg ustawień przeglądarki.

Leczenie choroby afektywnej dwubiegunowej

Dodano: 27 września 2016 Autor: Administrator

Choroba afektywna dwubiegunowa ( ChAD) – określana kiedyś jako depresja dwubiegunowa, cyklofrenia czy też psychoza maniakalno – depresyjna jest zaburzeniem nastroju, które charakteryzuje się występowaniem u chorego epizodów zarówno depresji, jak i manii.

Epizod depresyjny  charakteryzuje się obniżonym nastrojem, spowolnieniem procesów poznawczych, obniżeniem aktywności. Występują również zaburzenia snu i apetytu, mogą pojawiać się myśli samobójcze. U pacjentów często pojawia się poczucie winy oraz lęk, nasilający się szczególnie w godzinach porannych.

Epizod maniakalny jest odwrotnością depresji i wyróżnia się podwyższonym nastrojem oraz przyśpieszonym myśleniem. Pojawiający się natłok pomysłów prowadzi często do chaotycznych działań, lekkomyślnych decyzji i nawiązywania przypadkowych znajomości. Osoby podczas manii często zatracają krytycyzm i czują się wszechmocne, zdolne do wszystkiego.

Aby móc rozpoznać chorobę afektywną dwubiegunową należy stwierdzić u pacjenta wystąpienie przynajmniej jednego epizodu maniakalnego i jednego epizodu depresji.

Leczenie :

Podstawą leczenia choroby afektywnej dwubiegunowej jest farmakoterapia, ponieważ choroba ta ma podłoże biologiczne. Dawki oraz rodzaj leków zależny jest od fazy, w której znajduje się pacjent, mogą być to leki uspokajające, antydepresyjne, neuroleptyki czy stabilizujące nastrój. Mają one za zadanie wyrównać nastrój, zredukować objawy maniakalne, depresyjne oraz zminimalizować ryzyko nawrotów choroby. Ważnym elementem leczenia jest także psychoterapia, która ma na celu dostarczenie wsparcia choremu oraz jego najbliższemu otoczeniu oraz wiedzy o chorobie (psychoedukacja). U części osób cierpiących na ChAD pojawia się również problem uzależnienia, który komplikuje leczenie farmakologiczne, pomocna zatem może się okazać praca z terapeutą uzależnień.

więcej: http://www.psychoterapia.org/depresja-dwubiegunowa-objawy-i-leczenie

Aby dodać komentarz musisz się zalogować.

Komentarze (0)

Brak komentarzy.