Site logo
14.10.2022

Osoby zatrudnione na podstawie umowy o pracę, umowy o dzieło lub umowy zlecenie, a także te samozatrudnione mogą wybrać jeden z dwóch modeli pracy. W ostatnich latach wielu pracowników oraz pracodawców zdecydowało się na tzw. pracę zdalną. Taka forma pracy niesie ze sobą pewne ryzyko, ale i przynosi liczne korzyści – zarówno dla pracodawcy, jak i pracownika. Przekonaj się, jak praca zdalna wpływa na człowieka, firmę oraz wydajność zawodową.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Nie da się jednoznacznie określić tego, kiedy pracownik będzie wydajniejszy – podczas pracy zdalnej czy stacjonarnie w biurze. Wielu specjalistów z obszaru HR wskazuje jednak na fakt, że wydajność pracownika w dużej mierze zależy od branży. Jeśli przez większość czasu pracowałeś w biurze, przejście na pracę zdalną może być miłą odmianą, która pozytywnie wpłynie na Twoją wydajność zawodową.

Sprawdź też: Praca zdalna – idealny model zatrudnienia?

W JAKIEJ BRANŻY PRACA ZDALNA SPRAWDZA SIĘ NAJLEPIEJ?

Nie ulega wątpliwości, że praca zdalna sprawdza się najlepiej w branży IT, logistyce oraz marketingu. Rozwój nowoczesnych technologii komunikacyjnych umożliwia bezproblemowe kontaktowanie się na linii pracownik – pracodawca z dowolnego miejsca na ziemi. Model pracy zdalnej idealnie sprawdza się w przypadku osób pracujących jako:

 • programiści,
 • graficy komputerowi,
 • marketingowcy,
 • handlowcy,
 • doradcy sprzedaży e-commerce,
 • pracownicy zarządzający logistyką transportu krajowego i międzynarodowego,
 • pracownicy biurowi.

Oczywiście to nie wszystkie zawody, gdzie praca zdalna sprawdza się niemalże w 100%. Jeśli wykonujesz jeden z wolnych zawodów i korzystasz z najnowocześniejszych osiągnięć techniki podczas pracy – praca zdalna na pewno będzie dla Ciebie ciekawą opcją.

CZY WARTO PRZEJŚĆ NA PRACĘ ZDALNĄ?

Praca zdalna to od kilku lat często wybierana forma współpracy zarówno przez pracodawców, pracowników, jak i osoby działające na podstawie własnej działalności gospodarczej. Jest wiele powodów, dla jakich warto zdecydować się na pracę zdalną, a mianowicie:

 • możliwość pracy z dowolnego miejsca na ziemi,
 • elastyczne godziny pracy (o ile nie narzuca ich pracodawca),
 • wysoki poziom wygody,
 • oszczędności wynikające z braku konieczności dojazdów do miejsca pracy,
 • możliwość współpracowania z wieloma osobami jednocześnie.

Niestety, ale praca zdalna może nieść ze sobą też pewne negatywne skutki. Jakie? Oto kilka z nich:

 • brak nadzoru, co negatywnie wpływa na motywację,
 • trudności w zachowaniu płynności finansowej, szczególnie kiedy pracujesz na podstawie własnej działalności gospodarczej,
 • brak możliwości uczenia się od współpracowników mimo stałego kontaktu przez internet,
 • spadek wydajności,
 • odosobnienie się od społeczeństwa.

Model pracy zdalnej nie jest dla każdego. Jeśli jesteś ambitny, stale dążysz do celu oraz chcesz wykazywać zaangażowanie w powierzonych Ci działaniach – możesz zdecydować się na zdalną współpracę z pracodawcą lub klientami.

 

PRACA STACJONARNA I ZDALNA JEDNOCZEŚNIE – JAK TO POŁĄCZYĆ?

Istnieje pewna możliwość, aby połączyć pracę zdalną ze stacjonarnymi wizytami w biurze. To tzw. model pracy hybrydowej. Dzięki temu nie musisz całkowicie rezygnować ze spotkań ze współpracownikami w biurze, a jednocześnie możesz zyskać pewną niezależność poprzez opcję pracy ze swojego domu, hotelu lub nawet innego kraju.

Praca w niepełnym wymiarze godzin nie będzie w tym przypadku żadną przeszkodą. Możesz pracować jeden lub kilka dni w tygodniu w zaciszu swojego domowego biura, a w pozostałych dniach pracy udać się do biura, np. aby spotkać się z pracodawcą i innymi współpracownikami. Praca hybrydowa to świetny pomysł, aby znaleźć harmonię pomiędzy niezależnością zawodową a możliwością rozwoju. Zapamiętaj, że całkowite odosobnienie się od innych ludzi nie oddziałuje dobrze na psychikę człowieka. Kiedy przez zbyt długi czas będziesz pracować wyłącznie zdalnie, możesz narazić się na wystąpienie zaburzeń – także psychicznych.

PRACA ZDALNA CZY STACJONARNA? CO JEST LEPSZE?

Nie da się jednoznacznie określić tego, jaka forma pracy jest lepsza – zdalna czy stacjonarna? Musisz przede wszystkim odpowiedzieć sobie na pytanie, czego oczekujesz w ramach współpracy z klientami, współpracownikami oraz przełożonymi w firmie. Decydując się na pracę poza biurem możesz zaoszczędzić sporo pieniędzy oraz czasu potrzebnego na dojazdy do firmy. To najistotniejsze atuty, które przemawiają za wyborem modelu pracy zdalnej, chociażby w pewnym stopniu.

Jeśli chcesz zyskać pewną niezależność podczas wykonywania swojego zawodu, a także uwielbiasz mieć nienormowany czas pracy bez konieczności dojazdów – postaw na pracę zdalną lub hybrydową, a na pewno nie pożałujesz. Musisz jednak uważać, gdyż ciągłe przesiadywanie przed ekranem komputera w domu może wywołać bolesne kontuzje pleców. Przed rozpoczęciem pracy zdalnej, koniecznie zaopatrz się w wygodne biurko, krzesło oraz akcesoria wpływające na ergonomię pracy. To wystarczy, aby wygodnie pracować z domu i nie nabawić się popularnych schorzeń, które czyhają na zdalnych pracowników biurowych.

We use cookies to improve your experience on our website. By browsing this website, you agree to our use of cookies.

Logowanie

Rejestracja

Zapomniane hasło

Udostępnij